اخبار داخلی و خارجی

طراحی کارخانه‌ی آب معدنی : معماری‌ای که طبیعت را لمس می‌کند

کارخانه‌ی آب معدنی “MAYA”، در ارتفاع 950 متری از سطح دریا واقع شده است و این بنا به‌طور کامل، در احاطه کوهستان می باشد. طراحی این ساختمان به‌شکل، دو مکعب در هم فرو رفته است، که یکی از مکعب‌ها مربوط به قسمت تولیدی کارخانه و دیگری نیز، شامل بخش مسکونی و اداری این کارخانه می‌شود.

چندین فضای باز و نیمه باز نیز، به‌منظور محل استراحت کارکنان این کارخانه، در اطراف تعبیه شده است. مساحت قسمت فضای تولیدی این کارخانه، 5000 متر مربع و بخش اداری و مسکونی آن، که شامل فضاهای بسته و باز می‍شود، 1200 متر مربع، مساحت دارد. حجم تالار ورودی در داخل تمام طبقات نفوذ پیدا کرده و گسترده شده است و وظیفه‌ی تغییر مسیرها در داخل ساختمان را به عهده دارد. این فضا در امتداد سیرکولاسیون افقی و عمودی یک فضای سیال بدون مرز را خلق کرده است. حجم ورودی با دیوارهای پرده ای بزرگ شیشه ای به خارج بنا کشیده و همین امر برای قسمت تولیدی کارخانه نیز صدق می‌کند.

این دو بخش کارخانه، بوسیله انرژی و روح محیط کوهستان به یکدیگر متصل شده‌اند و به عبارت دیگر ایده‌ی اصلی این پروژه را به تصویر کشیده اند، یعنی ارتباط بین فضای داخل و خارج جهت دستیابی به یک فضای واحد و یکپارچه و بدون مرز. هدف از طراحی این بنا در درجه‌ی اول تاکید بر برآورده ساختن تمام عملکردها و نیازها بوده است و چه چیز مهمتر است از تامین نیازهای وابسته به مکان تا فضایی ایجاد شود که هم حافظ کارکنان کارخانه باشد و هم مکانی برای اشتغال انسان و در عین حال این فضا به صورتی آشکار از مفهوم کلاسیک محیط داخل و محیط خارج فاصله یافته است. این ساختمان عاری از تمام مرزها و یکنواختی‌ها بوده و با شفافیت خود، بیانی معمارانه از “قانون جمعه آزاد بدون لباس فرم” را به نمایش می گذارد. این مجموعه‌ی ساختمانی، در راستای ارتباط با طبیعت، با تاکید هر بیشتر بر طبیعت نه تنها طبیعت را تخریب نکرده است بلکه به عنوان مکمل فضای کوهستان و طبیعت اطراف آن عمل می کند.

از طريق
تحریریه معماری آرل
منبع
Architizer
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

دکمه بازگشت به بالا
سبد خرید مورد حذف شده لغو
  • هیچ محصولی در سبدخرید نیست.
بستن
بستن