سبک های معماری داخلی

سبک مدرن در دکوراسیون داخلی

سبک مدرن در دکوراسیون داخلی

معماری مدرن یا معماری نوگرا (Modern architecture) نام جنبشی در معماری است که استفاده از تکنولوژی روز، مصالح مدرن، پیش ساختگی، عملکردگرایی و دوری از سبک های پرزرق و برق تاریخی از ویژگی های آن می باشد. در معماری مدرن، کارکرد با ایده‌هایی ترکیب می‌شود که مفاهیم و فرم‌های تاریخی از آن حذف شده‌اند. این سبک از اواخر قرن نوزدهم حدود ۶۰ سال بر معماری اکثر نقاط دنیا حاکم بود. در طول این سال ها گرایش های متعددی در این سبک بوجود آمد؛ از شیوه‌های این نوع معماری می‌توان ارگانیک، سبک بین المللی، مینیمالیسم، آرت دکو و … را نام برد. در گذشته تصور فضا و فرم همچون نگاره‌هایی یکپارچه می‌نمودند که همزمان دارای ویژگی‌های بنیادی (کلی) و محلی (تفصیلی) بودند. چنین انگاره‌هایی عبارت بودند از ستون، تاق، سنتوری، برج، هرم و سقف گنبدی.
هدف در سبک مدرن ایجاد فضایی خلوت و ساده است و در آن از شکل های هندسی برای ایجاد شکل انتزاعی استفاده می شود. استفاده از عناصر تزیینی در این سبک محدود است. از دیگر ویژگی های سبک مدرن می توان به استفاده از شکل های هندسی زاویه دار، میزهای مربعی شکل و کوتاه، مبل های ساده چرم یا پارچه ای با ارتفاع کوتاه تر نسبت به قبل و سطوح صیقلی، خطوط صاف و مستقیم، استفاده بسیار اندک از تزئینات و استفاده از پنجره های عریض که کل دهانه بین ستون ها را می پوشاند اشاره نمود. در این سبک دو نوع ریتم وجود دارد. یکی از ریتم ها چیدن وسایل از کوچک به بزرگ است و یا قرار دادن یک گلدان بزرگ در کنار گلدان کوتاه و پهن (ریتم متضاد) و یا استفاده از وسایل هم اندازه مثل تابلوهای شبیه و یا هم اندازه مشابه پازل.

در این سبک از تضاد رنگ ها استفاده می شود، مانند سیاه و سفید که رنگ صنعت و تکنولوژی نیز هست.
رنگ سفید در بحث روانشناسی حس تهی بودن را انتقال می دهد و در بعضی مواقع حس ترسناکی را القا می کند اما در صورت ترکیب شدن با رنگ های گرم حسی بسیار فوق العاده را انتقال می دهد. سفید همیشه نشان دهنده پاکی و لطافت است.
سفید در داخل منزل احساس سبک بودن را به ما منتقل می کند و فضایی آرام و به دور از هر گونه دغدغه را به وجود می آورد. به کار بردن رنگ سفید در خانه موجب می شود که بتوان در کنار آن از رنگ های دیگر استفاده نیز استفاده کرد که این مسئله از خواص سبک مدرن است.

سبک مدرن در طراحی داخلی نشیمن
در طراحی نشیمن به سبک مدرن رنگ های روشن و خطوط صاف متعدد حرف اول را می زنند. ویژگی این سبک کاملا به نوع و مدل وسایل و پارچه ها و چیدمان آنها بستگی دارد. برای مثال در یک اتاق نشیمن مدرن تعداد رنگ های به کار رفته کمتر است و خطوط به صورت منظم تر و واضح تر در طرح های موجود در دکوراسیون و خود چیدمان به چشم می خورند. در حالی که در چیدمان مدرن غیر رسمی تعداد رنگ ها بیشتر است و وسایل و لوازم به کار برده شده بسیار ساده هستند. فرش های ساده ‌پرز بلند به کار رفته در نشیمن، معمولا تک رنگ یا ۳-۲ رنگ کنار هم و اگر شکل داشته باشند اشکال هندسی هستند. از موکت پرز بلند یا ‌از فرش های طرح گلیم و گبه هم می توان استفاده نمود. کف پوش های براق مثل سنگ، وینیل (یک ماده صنعتی براق)، سرامیک و پارکت (مات یا براق)،‌ در این سبک متداول است.
چیدمان مبلمان به شکل L یا دایره یا نیم دایره است و مثل سبک کلاسیک لازم نیست روبروی هم باشند و این یاعث ایجاد صمیمیت در فضا می شود.

سبک مدرن در طراحی داخلی آشپزخانه
آشپزخانه ها در این سبک معمولا اپن و جزیره است. آشپزخانه باید خلوت باشد و چیزی در معرض دید نباشد. در دکوراسیون آشپزخانه سبک مدرن هیچ محدودیتی برای استفاده و معرفی رنگ های متنوع وجود ندارد. می توان رنگ های مختلف و حتی متفاوت را در چهار چوب اصول و قوانین این سبک آشپزخانه وارد کرد. ایده آل ترین حالت برای مدرن شدن دکور آشپزخانه این است که نمای کابینت ها علاوه بر تخت و مسطح بودن درب ها فاقد فریم و مرز بندی جدی باشد. هنگامی که درب کابینت های بدون فریم بسته است مرز قابل توجهی بین کابینت ها به چشم نمیخورد و فقط خطی باریکی بین پانل های افقی درب ها است که ابعاد کار را نشان می دهد. شیرآلات عموما تمام استیل و مدرن است. دستگیره ها هر چه ساده تر و خطی تر باشند مدرن ترند. حتی استفاده از درب هایی با بازشوی مگنتی که بدون دستگیره هستند مدرن ترین حالت ممکن را برای این سبک ایجاد می کنند. خلوتی و فقدان تزئینات خاص امضای این سبک است چرا که در آشپزخانه ای با سبک مدرن تقریبا هیچگونه طرح ونقش قابل مشاهده نیست و همه عناصر در ساده ترین و مسطح ترین حالت شان انتخاب و نصب می شوند. معمولا پرده استفاده نمی شود و یا اینکه پرده هایی با طرح و دوخت ساده مورد استفاده قرار می گیرد.

سبک مدرن در طراحی داخلی سرویس بهداشتی
در سرویس بهداشتی های مدرن استفاده از وسایل براق و درخشان معمول است. مانند وان ها و کفپوش های سرامیکی براق یا شیرآلات استیل درخشنده. اما استفاده زیاد از وسایل براق می تواند به نوعی محیط را بیش از حد سرد نشان دهد برای کم کردن این اثر می توانید رنگ های گرمی مانند سبدهای حصیری یا لوازم چوبی را به دکوراسیون حمام وارد کنید.
یکی از ایده های جذاب در دکوراسیون داخلی حمام ها استفاده از گیاهان طبیعی است. در فضای مدرن حمام که همه چیز ساده به نظر می رسد قرار دادن یک گیاه زیبا در حمام می تواند با قدرت زیادی خود را به نمایش بگذارد. برای ایجاد جذابیت بیشتر بهتر است گیاه را درون یک گلدان شیک یا سبد حصیری زیبا قرار داد. حتی یک گیاه کوچک در چنین محیط هایی به شدت تاثیر مثبتی بر روی حس و حال فضای دکوراسیون خواهد گذاشت. البته اگر فضای حمام کوچک است یا مکانی مانند کابینت برای قرار دادن گلدان بر روی آن وجود ندارد می توان از گزینه های جایگزین مانند گلدان ایستاده بلند و باریک استفاده کرد. این گلدان ها فضای زیادی اشغال نمی کنند و به راحتی می توانند به عنوان یک نقطه کانونی در دکوراسیون حمام مورد استفاده قرار بگیرند.

سبک مدرن در طراحی داخلی اتاق خواب
در این سبک اتاق خواب بزرگتر، ساده‌تر، تمیزتر و بی‌پیرایه به نظر می‌رسد. با استفاده از تخت‌خواب‌های سبک مدرن فضای اتاق دنج، گرم و صمیمی به نظر می‌آید. سبک بی‌پیرایه و راحت مدرن باعث می‌شود که فضایی گرم در محیط خانه حکمفرما شود. استفاده از رنگ‌های شاد و پاستلی روشن، روی دیوارهای این اتاق خواب‌ها تاکیدی بر مدرن بودن فضا دارد. در سبک مدرن، اجزای مبلمان چه کوچک و چه بزرگ عهده ‌دار فراهم سازی آرامش و راحتی شما هستند. در صورت به کارگیری فرش و پرده در این سبک باید از طرح های بسیار ساده استفاده کرد.

تخت خواب‌های این سبک معمولا ساده، کوتاه و صاف و با تاج کوتاه، بدون تزئینات جانبی و فرعی هستند و در بیشتر موارد دارای خطوط صاف و صیقلی و بدون کنده‌کاری هستند، همراه با روتختی‌های روشن و درخشنده عموما با بافت‌های نازک ( تور یا حریر) است. هر چه ناحیه مرطوب تر باشد باید ارتفاع تخت بلندتر باشد و بیشتر از جنس MDF است. آیینه و میز آرایش متناسب با تخت قاب ساده ای دارد. کمدها نیز اغلب توکار هستند. نمایی از گل وگیاه طبیعی در اتاق می‌تواند جلوه هر نوع چیدمان را چندین برابر کند. در دکوراسیون این قبیل اتاق خواب‌ها معمولا از گل‌های کمیاب و غیربومی استفاده می‌شود؛ گل‌هایی نظیر آنتوریوم، هلیکونیا و ارکیده.
استفاده از این گل‌ها برای پر کردن فضاهای خالی اتاق کاملا مناسب است. این گل‌ها محیط داخلی اتاق را جذاب‌تر و هنری‌تر جلوه می‌دهند. گلدان‌های مناسب برای این گل‌ها نیز گلدان‌های شیشه‌ای مات و گلدان‌های سیلور و مفرغی است که با سبک مدرن هماهنگی بیشتری دارد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

دکمه بازگشت به بالا
سبد خرید مورد حذف شده لغو
  • هیچ محصولی در سبدخرید نیست.
بستن
بستن