سبک های معماری داخلی

سبک کلاسیک در دکوراسیون داخلی

سبک کلاسیک در دکوراسیون داخلی
سبک کلاسیک سبکی است که نام دیگر آن سنتی غربی است، سبک کلاسیک ممکن است از مد افتاده دیده شود ولی وقتی همه اجزا را در کنار یکدیگر می گذاریم آنها با یکدیگر هماهنگ هستند و چیدمان کلی آنها ثابت است. اگرچه این سبک از گذشته گرفته شده ولی در واقع اینطور نیست و هدف آن راحتی می باشد و این که هر چیزی به طور صحیح در جای خود قرار گیرد، در واقع در سبک کلاسیک همه چیز دارای قاعده و قانون است و هیچ چیز غیر قابل انتظاری در آن نمی بینیم.
راز و رمز این سبک تقارن است و در این سبک همه چیز حتی محل قرارگیری آنها باید در تعادل باشد در واقع در یک محور طراحی شود که دیگران در آن به گفتگو بپردازند پس بنابراین این سبک برای کسانی که طرفدار ناهماهنگی هستند اصلا مناسب نیست. از دیگر ویژگی های این سبک حاشیه های نرم است به طوری که در طراحی از هیچ گونه نقاط تیز استفاده نمی کنند چرا که تاکید این سبک بر خطوط و فضاهای منحنی شکل است. اشکال مدور دنج بودن و اصالت را به ما القا میکنند.

رنگ در طراحی کلاسیک
رنگ های محافظه کارانه نیز از دیگر رمز و رازهای این سبک است در این سبک نباید از یک رنگ به صورت خیلی زیاد استفاده کرد بلکه باید استفاده از آنها بسیار محتاطانه و در حد تعادل باشد البته از رنگ های خنثی مانند بژ، کرم، قهوه ای مایل به زرد، خاکستری مایل به قهوه ای معمولا بیشتر استفاده می شود اما رنگ های قرمز، آبی تیره و قهوه ای تیره در این فضای کلاسیک ظاهری زیبا ایجاد خواهند کرد.

استفاده از رنگ مایه های چوبی تیره مثل چوب درخت های ماهون، گیلاس و گردو در این سبک بسیار حاکم است. در دیوارها از رنگ های سفید و کرم استفاده می کنند و سقف ها دارای گچ کاری هستند.
يكسان نگه داشتن درجه تيرگی رنگ‌ها روشی كليدی برای نشاندن رنگ‌ها در فضاست. اما برای اين كه طراحی در قلمرو سنتی باشد آن‌ها را باید با رنگ‌های مهاركننده تركيب كرد و از آن‌ها در موقعيت‌ها، فضاها و لوازم معمولی استفاده نمود.

مبلمان
پارچه های مورد استفاده در این سبک ها نه خیلی مات و نه خیلی براق هستند مبلمان آنتیک و پارچه های رو مبلی اغلب گلدار با رنگ های ساده و خنثی می باشند. پارچه‌های شطرنجی، راه‌راه، گل‌دار، كرباس و غيره همگی در سبک سنتی به كار می روند (گاهی همه در يك اتاق). در تركيب اين پارچه‌ها می توان آزادانه عمل كرد، اما از يك پالت رنگی مشخصی باید استفاده نمود و خيلی از رنگ‌های تيره و روشن را به کار نبرد.

مهم نيست چه الگوها و طرح‌هايی در سبك سنتی بايد وظيفه ايجاد تقارن را به عهده بگيرند. اما می توانيد آن‌ها را با انتخاب اندازه‌های بزرگ و رنگ‌های شاد به‌روز كنيد. پارچه گل‌دار صندلی غذاخوری در اين اتاق كنتراست زيبايی ايجاد كرده و خيلی هم از ريشه‌های سنتی خود دور نشده است.
جنس مبلمان استفاده شده در این سبک اصولا از چوب است و کار دست و منبت کاری بر روی آنها فراوان دیده می شود. بالشتک‌ها چاق‌وچله هستند و تعداد كوسن‌ها فراوان است.
در فضای کلاسیک سالن غذاخوری از سایر فضاها جدا می باشد و به جز میز غذا خوری و صندلی هایش و یک بوفه برای نگه داشتن ظروف، وسایل دیگری در آن نیست.

تزیینات
اتاق‌های کلاسیک به سطوح زيبا معروف هستند. معمولا گچ‌كاری ها و كارهای چوبی آماده دارای جزئيات زياد و قدرتمندی مانند زنجيره هندسی يونانی و به رنگ سفيد يا عاجی هستند. اگرچه دليلی ندارد كه قرنيزآلات سنتی خيلی تزئينی باشند، اما حتما بايد به فضا يك وزن بصری اضافه كنند؛ قالب‌های اندك و طاقچه‌های زيبا در اين اتاق ديده مي‌شوند.
می توان اطراف شومينه را با يک گچ‌بری زيبا تزئين كرد اما طاقچه بالای آن را باید ساده نگه داشت. از روكوب چوبی بر روی ديوار استفاده كنيد. البته نباید در استفاده از تزئينات و گچ‌بری ها زياده‌روی كرد.

رنگ‌های كروميم در این سبک کاربرد ندارند بلکه رنگ‌های گرم و ملايم بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند. برای ادوات نوری و لوسترها برنج، برنز و مس مناسب است. آينه‌های قاب‌دار و آثار هنری هميشه در اولويت هستند. لوسترهای كريستال و شمع‌دان‌ها يك فضای سنتی زيبا را كامل می كنند.

همچنین از فلزهايی تيره، زنگاربسته و بافت‌دار نیز می توان استفاده كرد. برنز روغنی جلوه‌ای زيبا به فضا می دهد و نيز به‌خوبی با چيدمان كلاسيک تركيب می شود. از قلع نیز می توان استفاده نمود كه در برخی از فضاها بسيار به‌كار می آيد.
ضدنور فراوان، پارچه‌های لوكس و تزئيناتی مانند منگوله‌ها توجه را به پرده‌های سنتی جلب می كند. پرده‌ها، خواه ساده و خواه پليسه‌دار و با و بدون تزئينات يا بند و نيم‌پرده‌ها عناصری سنتی هستند. هم‌چنين در سبک سنتی از كركره‌های ساده نیز استفاده می شود. کرکره های رومی مناسب طرفداران سبک های خطی هستند. فقط در مورد تركيب پارچه پرده با پارچه مبلمان باید اشاره کرد که استفاده از رنگ‌های مشابه فضا را يکنواخت و تنش‌زا می كند.

سبك سنتی در خود جايی برای رنگ‌های سرد، ديوارهای خالی يا قفسه‌های شلوغ ندارد كه باعث از بين رفتن فضای صميمی خانه می شوند. كلكسيون‌ها در كنار هم جمع می شوند و يا به شيوه‌ای منطقی چيده می شوند: ظروف چينی، مجسمه‌ها، گياهان، جعبه‌ها و حباب‌ها.
آثار تزئينی را معمولا در ارتفاعی هم‌سطح چشم نصب می كنند؛ معمولا چند وسيله تزئينی را در چهارچوب‌های يكسان قرار می دهند تا چيدمانی زيبا در فضا خلق شود. بشقاب‌ها و سينی ها بر روی ديوار نصب می شوند. هم‌چنين در اين سبک از آينه‌های بزرگ و قدی استفاده می شود. رنگ‌ها و مجسمه‌های تيره‌رنگ تاثير بسيار خوبی در يك فضای سنتی ايجاد می كنند. هم‌چنين می توان وسايل مدرن را در يك بستر سنتی به كار برد. در اين سبک از عكس‌های سياه‌ وسفيد فراوان استفاده می شود. هم‌چنين استفاده از بوم‌های بدون قاب آن‌ها را از حالت رسمی درمی آورد و آن‌ها را مناسب يک فضای سنتی می كند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

دکمه بازگشت به بالا
سبد خرید مورد حذف شده لغو
  • هیچ محصولی در سبدخرید نیست.
بستن
بستن