معماری جهان

معماری باروک

معماری باروک از ایتالیا شروع شد. سپس قسمت اعظم اروپا را هم به زیر پوشش خود درآورد. ماهیت اصلی آفریده‌ها در معماری باروک شامل ایجاد هماهنگی در میان عناصر و مضامینی گوناگون و درهم آمیخته است.

باروک در لغت به معنی نامنظم، مروارید ناصاف و پرپیچ و تاب و یا غیر عادی است. باروک نوعی هنر است که در آن قواعد تناسب رعایت نمی‌شود. همه چیز بنا به حواس هنرمند نمایانده می‌شود. این سبک هنری دارای روحی از حرکت و جنبش است. باروک نقطه مقابل سکون کلاسیک است. هنرمندان در باروک بر خلاف دوران کلاسیک با احساس خود حرکت می‌کنند. آنها احساس را مقدم بر عقل می‌دانستند.

سبک باروک

نشان متمایز باروک نحوه فکری و احساسی آن است. سبک باروک فضاهای مختلف را با هم می‌آمیزد. این سبک وحدتی شگفت انگیز از ترکیب اجزایی متفاوت به وجود می‌آورد.
در این شیوه معماری با ایجاد هماهنگی و هنجار در میان عناصر مفاهیمی گوناگون و در هم آمیختگی شکوهمندی در فضای کلان پدید می‌آید. هدف اصلی سبک باروک ایجاد اثری کامل است. این تکامل با پیش بینی فضایی کلی در مرکز، منظم کردن فضایی فرعی و نمای ورودی و سرانجام به خدمت گرفتن عناصر پیکرشناسی و نقاشی و سایر هنرهای تزیینی ایجاد می‌شود.

بی‌نهایت در معماری باروک

در اواخر قرن هفدهم جهان بینی دوران باروک در رشته ریاضی متوجه بی‌نهایت به عنوان پایه‌ای برای محاسبات علمی می‌شود. در نقاشی و معماری بی نهایت به معنی ترسیمی و هندسی آن، در پرسپکتیو مورد استفاده قرار می‌گیرد. کاربرد هنرمندانه بی‌نهایت در طبیعت با معماران منظره ساز فرانسوی اواخر قرن هفدهم آشکار گشت. بی‌نهایت برای نخستین بار در باغ‌ها و جاده‌های عریضی دیده می‌شود که به عنوان عوامل اصلی معماری به کار رفته‌اند. این باغ‌ها را آشکارا به فضاهای بی پایان، هدایت می‌کنند.

1- معماری باروک در ایتالیا

این سبک باروک نمایانگر یک آرمان مذهبی و سیاسی است. معماری باروک در ایتالیا آشکارا بسیاری از عناصر باستانی را منسوخ کرد. نماینده این معماری گنبد کلیسای سن پیترو در رم است. این گنبد با پیچ و تاب تمثیلی خود قرار بود که تجسمی باشد از تمامیت کلیسایی. تصویری از سروری مسیحیت و گنبد فلک که از لحاظ آرمانی تمام جهان را زیر پر می‌گیرد.

کلیسای ایل جزو نخستین اثر معماری این دوره است. نمای این کلیسا به عنوان مدلی برای نمای کلیساهای باروک مردمی تا دو قرن قابل توجه بود.

معماری باروک | کلیسای ایل جزو
معماری باروک | کلیسای ایل جزو

1-1- کلیسای سن پیترو

یکی از شاهکارهای معماری باروک کلیسای سن پیترو در رم است. پلان متراکم در مراکز آن چنان که میکلانژ و برامانته طراحی کرده بودند پذیرفته نشد. لذا طرح بازسازی آن به فرد دیگری سپرده شد. او سه بلوک را به صحن افزود و نقشه را از تقارن نقطه‌ای به تقارن محوری تبدیل نمود. ولی طرح او با مرگش تکمیل نشد. سپس جووانی به عنوان هنرمند بزرگ عصر باروک طراحی میدان عظیم مقابل کلیسای سن پیترو را به عهده گرفت. کلیسا را با دو یال ذوزنقه‌ای همگرا به میدان بیضی شکل رو به روی کلیسا متصل کرد. در زیر گنبد این بنا خیمه مقدس را که دارای ستون های مارپیچی است تعبیه نمود.

1-2- پلکان راهنما

پلکان راهنما در مجموعه واتیکان قرار دارد. این پلکان دارای طرح خاصی است. به طوری که وقتی از طرف پایین پله به طرف بالا حرکت کنیم، از فاصله‌های دیواره‌های جانبی و ستون‌ها به صورت همگرا کاسته می‌شود. با قرار دادن نورگیری در انتهای پاگرد حالت روحانی خاصی از عروج از پایین به بالا و به سوی نور تداعی می شود.

1-3- کلیسای سان ایوو

این کلیسا در شهر رم ساخته شده است. برومینی معمار آن در نمای بیرونی این نمازخانه نیز شکل‌های مقعر را در برابر شکل‌های محدب به کار می‌گیرد. انحنای درونی نمای کلیسا طرحش با تاق‌بندی‌های قدیمی دورتادور حیاط منطبق شده است. بر فراز این انحنا ساختمان محدب و استوانه‌ای شکلی طراحی شده. اجزای پایینی گنبد بر این ساختمان تکیه دارند. این نقشه متراکم در مرکز به شکل یک ستاره شش پر است. و اضلاع آن انحنا پیدا کرده است.

1-4- کلیسای سان کارلو آله کواترو فونتانه

تمام نمای این بنا به صورت حرکت مارپیچی به جلو و عقب می رود. این بنا دارای دو نماست. نمای دوم دهانه یا بلوک باریکی مزین به یک برج کوچک از نمای اصلی فاصله می گیرد. به تبعیت از انحنای خیابان به یک تقاطع می نگرد. داخل کلیسا از کلیساهای با نقشه متمرکز پیروی می کند. پلان آن ترکیبی از صلیب یونانی و یک بیضی است. محور دراز آن در میان ورودی و محراب واقع است.

1-5- کاخ کارینیانو

این کاخ یکی از بناهای باروک ایتالیاست. به دلیل ویژگی نمای آن که با یک انحنا به بیرون، نمای راست را شکسته قابل توجه است. بخش ورودی و همان قسمتی که در نما بیرون آمده گنبدی شده است.

معماری باروک | کاخ کارینیانو
معماری باروک | کاخ کارینیانو

در معماری باروک ایتالیا خانه‌های اشرافی جمع و جوری در روستاها ساخته شده. این خانه‌ها شامل اتاق هایی برای تفریح و مهمانی، سرداب‌ها، انبارهای فوقانی و بناهای خارج از خانه به منظور تامین عملکردهای کشاورزی در مزارع می‌شود.

2- معماری باروک در فرانسه

از جمله کشورهایی که معماری باروک به آن راه یافت فرانسه است. کلیسای سوربن یکی از نخستین بناهای معماری باروک در فرانسه بود. فاصله گذاری متنوع سطح متشکل از ستون های متمرکز بر روی در ورودی مرکزی و قرار گرفتن یک گنبد جالب توجه بر بالای آن همچون بناهای شصت سال پیش رم نشانه هایی از تاثیرپذیری معماری فرانسه از سبک باروک است. در معماری باروک فرانسه به تزیینات داخلی بسیار اهمیت داده شده است.

2-1- کاخ ورسای

کاخ ورسای نماینده واقعی باروک فرانسوی است. این پروژه با مقیاسی وسیع مستلزم ساختن کاخی بزرگ و شهرکی اقماری پیرامون آن در پارکی وسیع بود. این بنا به طول 400 متر در محور عمودی که بر محور شرقی-غربی از شهرک و پارک می گذرد قرار گرفته است. نمای این بنا به سبک باروک است. در محوطه خارجی این پارک چند استخر و تندیس های فراوانی وجود دارند.

در تزیینات داخلی ورسای هماهنگی و وحدتی چشمگیر بین عناصر مختلف مثل چوب، گچ، فلز، شیشه و … به خوبی مشهود است. از قسمت‌های زیبای این کاخ تالار آینه، گالری روگلاس برای جنگ و صلح و نمازخانه سلطنتی است.

2-2- کلیسای سن لویی

یکی از باشکوه‌ترین بناهای فرانسه کلیسای سنت لویی دزانوالید شهر پاریس است. این کلیسا نماینده کلیسای باروک فرانسوی است. گنبد این کلیسا بر یک ساقه گنبد دو قلو استقرار دارد. گنبد با نوعی تکروی شاهانه بر فراز نمای سطحی سر می‌افرازد. این گنبد به وسیله ستون‌ها به قالب‌های هندسی تقسیم می‌شود. تنومندی و تزیین آراسته آن بر کل بنا مسلط است.

معماری باروک | کلیسای سن لویی
معماری باروک | کلیسای سن لویی

3- معماری باروک در انگلستان

معماری باروک در انگلستان با ایجاد بناهایی چون تالار ضیافت وایتهال آغاز گردید. معمار بنا تحت تاثیر معماری پالادیو قرار گرفته بود. وی شیوه تناسب بندی او را به کار گرفت. نمایش و ظاهر با ابهت باروک کمک بزرگی به ماندگاری سنت کلاسیک بود. سبک باروک در بسیاری از جنبه‌ها به آزادی موجود در معماری کلاسیک روم باستان نزدیک تر است.

3-1- کلیسای سنت پل

این کلیسا یکی از شاخص ترین بناهای انگلستان در عصر باروک است. گنبد کلیسای مزبور بر بنای عالی گسترده‌ای قرار دارد. بنا با گنبد مفصل بندی اندکی دارد. به همین دلیل شالوده‌ای استوانه‌ای را ضروری می‌سازد. این گنبد همانند بنایی است که با بنای دیگری یکی شده باشد. گنبد کلیسای سنت پل بیشتر یک نماد است تا یک تصور ذهنی از قدرت. کارکردن آن نیز صرفا صوری است.

معماری باروک | کلیسای سنت پل
معماری باروک | کلیسای سنت پل

در کلیسای سنت پل نقشه متقاطع دوره رنسانس با شبستان سنتی و محل استقرار سرایندگان کر کلیساهای گوتیک انگلستان به راحتی در هم آمیخته شده است.

4- معماری باروک در هلند

معماری باروک در هلند که بیش از هر چیز در التزام پند و نیازمندی های تجارت پیشگان و دانش آموخته ها قرار داشت، پیرو پروتستان بود. این سبک برخی ویژگی‌های محلی را به شیوه کلاسیک معماران ایتالیایی افزود. در ساختمان شهرداری آمستردام با به کارگیری آجر برای جرز و بدنه و قاب بندی در و پنجره با سنگ و بناهایی با کشیدگی رو به بالا عناصر قائمی چون بال‌های دو شیب پله دار و پنجره‌های بلند و ستون‌های توکار برپا ساختند.
دامنه معماری باروک به کشورهای آمریکای لاتین، اروپای مرکزی و حتی کشورهای آسیایی نیز کشیده شد. اتریش در شکوفایی و باروری سبک باروک اروپای مرکزی نقش مهمی داشت.

5- پیکره تراشی

هنر پیکره تراشی و پیکره سازی هنری است که هم نمادین است و هم بی پروا. یکی از دلایل پیدایش پیکره تراشی در دوره باروک نقش مقابل بین باروک و کلاسیک گرایی است. پیکره تراشی باروک به دو نظام معطوف است. یکی شمایل نگاری مسیحی و دیگری اساطیری. شبیه‌سازی به استثنای تک چهره پردازی دائما در پیکره سازی باروک حضور و برتری دارد.

معماری باروک | مجسمه داوود
معماری باروک | مجسمه داوود

6- نقاشی

نقاشی باروک همچون پیکره سازی آن ظاهری شلوغ و متحرک و بی نظم را نمایش می دهد. ولی واقعیت این سبک نقاشی نظمی بی همتاست که سرشار از احساس و غرور است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
سبد خرید مورد حذف شده لغو
  • هیچ محصولی در سبدخرید نیست.
بستن
بستن