طرح های برتر

موزه فردا

موزه فردا

معمار: سانتیاگو کالاتراوا

موقعیت: ریو د جنیرو، برزیل

مساحت: 7600 متر مربع

معماری و طراحی ساختمان این موزه توسط سانتیاگو کالاتراوا در شهر ریودجنیرو انجام شده است. این موزه شامل 5000 مترمربع فضای نمایشگاهی دائم و موقت است. همچنین میدانگاهی به مساحت 7600 مترمربع دارد که به دور ساختمان می پیچد و تا اسکله ادامه دارد. ساختمان در سمت میدانگاه دارای کنسولی به طول 75 متر است و از طرف دریا نیز کنسولی به طول 45 متر دارد. ارتفاع کلی این ساختمان 18 متر است.

به گفته ی سانتیاگو کالاتراوا این شهر مثال بارزی است در مورد اینکه چطور به کمک طراحی کاربری های فرهنگی می توان کیفیت فضاهای شهری را بالا برد. بدین منظور میدانگاهی بزرگ کنار ساختمان این موزه طراحی شد تا به کمک آن این کاربری فرهنگی با بافت شهری مجاورش ارتباط برقرار کند.

باغ ها، مسیرهای دوچرخه سواری و استخر بسیار بزرگی این موزه ی مرتفع را احاطه کرده اند، این ویژگی سبب ارائه امکانات جدید به مردم شده است و احساس شناور بودن در آب را تداعی می کند.

طبق گفته ی کالاتراوا ایده ساختمان احساس اثیری، شناور در دریا مانند یک کشتی، یک پرنده و یا یک گیاه است. از آنجا که طبیعت نمایشگاه در حال تغییر است، ما یک ساختار کهن الگویی در داخل ساختمان معرفی کرده ایم. این سادگی اجازه می دهد تا برای تطبیق پذیری عملکردی موزه، قادر به جا دادن کنفرانس ها باشیم و یا به عنوان یک فضای تحقیق از آن بهره مند شویم.

نمایشگاه دائمی در طبقه ی بالا قرار دارد و با ارتفاع 10 متر، چشم اندازهای پانوراما از خلیج گوانابارا را در معرض دید بازدیدکنندگان قرار می دهد. طبقه ی همکف این موزه نیز دارای فضاهایی از قبیل اداری، تسهیلات آموزشی، فضای پژوهش، سالن سخنرانی، فروشگاه، لابی، رستوران و انباری می باشد.

در این ساختمان ملاحظات معماری پایدار از قبیل استفاده از نور طبیعی و انرژی های تجدید پذیر نیز رعایت شده است. در این پروژه برای تنظیم درجه حرارت داخل از آب خلیج مجاور استفاده می شود. پانل های خورشیدی به کار رفته نیز برای استفاده ی حداکثر از انرژی خورشیدی، قابل تنظیم هستند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

دکمه بازگشت به بالا
سبد خرید مورد حذف شده لغو
  • هیچ محصولی در سبدخرید نیست.
بستن
بستن